České Radiokomunikace otestují digitální vysílání DRM

České Radiokomunikace (CRA) spouštějí experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání.

DRM vysílání Českých Radiokomunikací

DRM, tedy Digital Radio Mondiale je standard, který vznikl jako digitální náhrada analogového rozhlasového vysílání na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Jeho výhodou je pokrytí většího území z jediného vysílače než při analogovém vysílání a s tím související vyšší energetická efektivita. Nevyžaduje také žádné nové kmitočty, digitalizují se stávající kmitočty, na kterých bylo provozováno analogové vysílání.

Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení.

Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Vysílat se bude z vysílače v Českých Budějovicích, který umožňuje přestavbu na digitální vysílání, výkonem 3.1 kW na kmitočtu 954 kHz z vertikálního příhradového anténního systému o výšce 107 m. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílána rozhlasová stanice ČRo Radiožurnál.

CRA pro příjem a vyhodnocení využijí specializované měřicí přístroje a také SDR přijímače. CRA na tomto projektu spolupracují s Českým rozhlasem.

zdroj: CRA