Country radio vysílá v AM z vysílače Liblice

České Radiokomunikace zahájily vysílání Country rádia ze středočeského vysílače Liblice na středních vlnách na frekvenci 639 AM.

Country radio vysílá na středních vlnách Liblice 639 AM

V souvislosti připravovanou s výstavbou nového datového centra ve Zbraslavi přesouvá Country radio AM vysílání stanice na vysílač Liblice. České Radiokomunikace (CRA) zde již spustily zkušební vysílání, řádné vysílání na frekvenci 639 AM poběží od 1. října 2023. Možnost příjmu Country Radia v AM pásmu ve středních Čechách tak posluchačům zůstane zachována.

Středovlnný vysílač Liblice, který se nachází u Českého Brodu, využívala stanice ČRo Dvojka. Její signál odsud byl vysílán původně výkonem 1500 kW (později z úsporných důvodů sníženým na 750 kW) a zajišťoval pokrytí téměř celých Čech. Po ukončení středovlnného vysílání Českého rozhlasu (31.12.2021) byly vysílací stožáry mimo provoz a uvažovalo se o jejich likvidaci. Pro vysílání Country radia v Liblicích bude využitý původní anténní systém, ale vysílat se bude nízkým výkonem 20kW. Vysílač Liblice je vysoký 355 m a se skládá ze dvou příhradových stožárů postavených v roce 1976. Je to nejvyšší stavba v ČR.

Díky Country Radiu a jeho zájmu o nepříliš perspektivní AM vysílání, se zatím legendární stožáry bourat nebudou. V letech 2025-26 ale budou potřebovat nákladnou rekonstrukci lanového uchycení a jejich budoucnost je proto nejistá.

Country radio vysílá na středních vlnách ještě na frekvenci 954 AM z Českých Budějovic (od 18.7.2023), jak jsme Vás podrobně informovali zde.

zdroje: Country radio, ČRA