Češi nejsou přesyceni reklamou v rádiu

Většina lidí považuje množství reklamy v rádiu za přiměřené nebo by jí mohlo být i více. Jen 30% si myslí, že jí je příliš mnoho, vyplývá z výzkumu Češi a reklama 2024.

Češi nejsou přesyceni reklamou v rádiu říká výzkum Češi a reklama 2024.

Výzkum postojů české veřejnosti k reklamě se realizuje už od roku 1993. Co ukazují jeho aktuální výsledky?

 

Mnozstvi reklamy v radiu je primerene, Cesi a reklama 2024 

Lidé nejčastěji uvádějí, že je „příliš mnoho“ reklamy v komerčních televizích na internetu a sociálních sítích. Nejméně přesyceni reklamou pak jsou v rádiu, novinách a v místě prodeje.

 

Cesi vnimaji, ze v nekterych mediich je reklamy prilis mnoho, Cesi a reklama 2024 

Reklamu Češi vnímají na jedné straně jako samozřejmou součást moderního života (64 %) a uznávají její význam pro existenci nezávislých médií (63 %) i důležitost pro ekonomiku země (62 %). Na straně druhé negativně vnímají její vliv jako manipulátora (82 %) podporujícího zbytečný konzum (70 %).

Nákup ovlivněný reklamou “přiznává” v letošním roce cca 40 % respondentů (uvádějí, že reklama jim pomáhá při nákupním rozhodování). V průběhu výzkumu kolísá procento lidí přiznávajících nákup na základě reklamy v rozmezí 30 – 45 %. Zároveň lze předpokládat, že řada lidí nákup na základě reklamy “nepřizná”, ať již proto, že si ho neuvědomuje, nebo ho přiznat nechce.

Základním požadavkem na reklamu stále zůstává její pravdivost, na druhé místo se dostal požadavek, aby neobsahovala násilí. Potom je to obdobně jako v minulých letech srozumitelnost, důvěryhodnost, dostatek poskytovaných informací a slušnost.

Výzkum postojů české veřejnosti k reklamě zadává Česká marketingová společnost (ČMS), POPAI CE a České sdružení pro značkové výrobky (ČSZV). Obšírnou prezentaci jeho aktuálních výsledků z ledna 2024 najdete zde.

zdroj: ČMS – Češi a reklama 2024