AM vysílání v Česku ještě stále žije

Country Rádio rozšiřuje své vysílání v AM pásmu. Společně s Českým Impulsem a Rádiem Dechovka tak udržuje při životě vysílání na středních vlnách.

Country radio rozsiruje vysilani na strednich vlnach v pasmu AM

Vysílání v AM rozsazích je v dnešní době technicky zastaralé. Horší kvalita zvuku, zřetelnější šum, chybějící stereo a závislost kvality příjmu na počasí jsou hlavními důvody, proč se toto vysílací pásmo postupně vyprazdňuje. Proto ho s koncem roku 2021 opustily i stanice Českého Rozhlasu.

Na druhou stranu je mezi lidmi stále ještě obrovské množství starých rozhlasových přijímačů. Často jsou na chatách a chalupách, kam byly uklizeny z domácností. A protože jsou funkční, snaží se toho využít některá soukromá rádia. Zejména ta, jejichž hlavní cílovou skupinu tvoří posluchači vyššího věku:

  • Country Rádio (569 tisíc posluchačů*), 
  • Český Impuls (26 tisíc posluchačů*),
  • Rádio Dechovka (13 tisíc posluchačů*).

Country Rádio aktuálně vysílá na středních vlnách ze Zbraslavi na kmitočtu 1062 kHz. Z důvodu plánované výstavby datového centra ve Zbraslavi se bude přesouvat na vysílač Liblice a odtud vysílat na frekvenci 639 kHz výkonem 20 kW. Zároveň stanice získala souhlas RRTV s rozšířením svého AM vysílání do Jižních Čech z vysílače České Budějovice – Husova kolonie na frekvenci 954 kHz výkonem 5 kW. Signál tak budou moci přijímat i rádia na Lipně a v okolí. Staré rozhlasové přijímače tak mohou znovu ožít a dělat zejména na chatách a chalupách lidem radost.

Country Rádio patří do mediální skupiny Radio United Broadcasting, na reklamním trhu ho zastupuje Media Club.

*) Týdenní poslechovost (weekly reach), Radioprojekt, 1.10.2022-31.3.2023, 12-84 let, 15 tisíc respondentů.

zdroj: Country Rádio