Country Radio vysílá v AM pásmu v Jižních Čechách

České Radiokomunikace zahájily vysílání Country Radia z Českých Budějovic na středních vlnách v AM pásmu na frekvenci 954 kHz.

Country Radio vysílá na středních vlnách České Budějovice 954 AM

Ze středovlnného vysílače v Husově kolonii v okrese České Budějovice původně na identické frekvenci vysílala stanice ČRo Dvojka.

Po ukončení středovlnného vysílání Českého rozhlasu (31.12.2021) zde testovaly České Radiokomunikace (CRA) digitální DRM vysílání (Digital Radio Mondiale – digitální vysílání na střední vlně). Při testování se vysílala stanice ČRo Radiožurnál, jak jsme Vás podrobněji informovali zde. Po ukončení testu, od úterý 18.7.2023, vysílá na frekvenci 954 kHz s výkonem 5 kW Country Radio.

Country Radio vysílá také na střední vlně 1062 kHz z vysílače Praha-Zbraslav. Na podzim se v souvislosti s výstavbou nového datového centra ve Zbraslavi přesune vysílání stanice na vysílač Liblice. Příjem Country Radia v AM pásmu ve středních Čechách tak posluchačům zůstane zachován. I pro vysílání v Liblicích bude využitý stávající anténní systém, původně užívaný Českým rozhlasem.

Vysílač Liblice je vysoký 355 m a tvoří ho dva příhradové stožáry postavené v roce 1976. Je to nejvyšší stavba v ČR. V minulosti to byl nejvýkonnější rozhlasový vysílač v pásmu středních vln v Česku. S ukončením vysílání Českého rozhlasu v AM pásmu ale na konci roku 2021 ztratil původní využití. Díky Country Radiu a jeho zájmu o nepříliš perspektivní AM vysílání, se legendární stožáry zatím bourat nebudou. V letech 2025-26 ale budou potřebovat nákladnou rekonstrukci lanového uchycení a jejich budoucnost je proto nejistá. 

zdroj: Country Radio