ČRo ukončil vysílání na středních a dlouhých vlnách

Na středních vlnách dosud vysílaly stanice Dvojka a Plus a na dlouhých vlnách Radiožurnál. Zrušením neperspektivního vysílání ČRo výrazně ušetří.

Český rozhlas logo

Český rozhlas ukončil v pátek 31. 12. 2021 vysílání na středních a dlouhých vlnách (v tzv. pásmu AM). Lidé proto budou muset přeladit na velmi krátké vlny (FM) nebo využívat digitální rozhlas DAB+, případně on-line vysílání nebo vysílání přes televizní přijímače (DVB-T2). Rozhlas to oznámil na svém webu spolu s dalšími informacemi k ukončování vysílání. Na středních vlnách do konce roku 2021 ještě vysílaly stanice ČRo Dvojka a ČRo Plus a na dlouhých vlnách ČRo Radiožurnál. Z komerčních stanic vysílají v pásmu středních vln dvě stanice, a to Český Impuls a Country rádio

Střední vlny a dlouhé vlny, označované zkratkami AM a LW, umožňují přenos rádiového signálu na velkou vzdálenost. Jejich nevýhodou je ale nízká kvalita vysílání i vysoké náklady na provoz rozhlasových vysílačů (dané mj. vysokou spotřebou elektrické energie). Vypnutím vysílání na těchto vlnách tak rozhlas v rozpočtu na příští rok ušetří desítky milionů korun. Vysílače AM provozují a vlastní České radiokomunikace.

zdroj: Český rozhlas