Rádio Z mění po čtyřech letech majitele

Společnost SPM Media koupila od Křetínského CMI News zpravodajské Rádio Z. Kupní cena nebyla zveřejněna a transakci ještě musí schválit regulátor.

Rádio Z mění majitele

Zpravodajské Rádio Z mění svého majitele. Jeho provozovatel CMI News, který je součástí mediálního konglomerátu Czech Media Invest kolem Daniela Křetínského, stanici prodal akciové společnosti SPM Media. Ta od loňska ovládá také Týdeník Echo a provozuje zpravodajsko-názorový portál Echo24.cz. Změnu vlastníka musí ještě odsouhlasit regulátor, kterým je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). 

Touto akvizicí vstupujeme do pro nás nových vod rozhlasového vysílání. Je to velká výzva a zároveň příležitost, jak rozšířit naše aktivity v oblasti českých médií. Nezávislá média hrají a budou i nadále hrát zásadní roli v naší společnosti. Během přechodného období, kdy bude stanice přecházet pod naše křídla, budeme i nadále využívat zázemí a podporu CMI News, a budeme připravovat strategii pro další rozvoj této české stanice,“ uvedl Marek Španěl, partner skupiny SPM.

Jsme přesvědčeni, že noví majitelé dokážou projekt seriózní rozhlasové stanice s vysokým obsahem mluveného slova nejen udržet, ale i dále kvalitativně posouvat dopředu,“ říká Daniel Častvaj, jednatel CMI News a zároveň člen představenstva mateřské společnosti Czech Media Invest.

Radio Z vysílá na 12 frekvencích a pokrývá signálem krajská města a okolí (zdroj: Rádio Z)

 

Soukromé zpravodajské Rádio Z vysílá na frekvencích bývalého českého vysílání BBC World Service. V roce 2013 stanici převzala společnost Lagardere a snažila se změnit licenční podmínky. Po vleklých sporech s RRTV se v roce 2015 stanice definitivně přejmenovala na Rádio ZET. Spoluvlastníkem se stala společnost Media Bohemia. Na jaře 2018 pak společně s Frekvencí 1, Evropou 2, Rádiem Bonton a Dance radiem znovu změnila vlastníka a stala se součástí skupiny Czech Media Invest. V roce 2020 se název stanice zkrátil na Rádio Z.

Rádio Z vysílá česky v pracovní dny od 6 do 18 hodin, o víkendu pak od 7 do 19 hodin. Ve zbytku času přebírá vysílání BBC World Service. Přestože stanice na 12 frekvencích pokrývá signálem krajská města s blízkým okolím, poslouchá ji denně jen 14 tisíc, resp. týdně 29 tisíc posluchačů*. Pro srovnání, přímý konkurent ČRo Plus má poslechovost více než desetinásobnou (*dle průzkumu poslechovosti RadioProjekt* za 2. a 3. čtvrtletí 2022).  

zdroj: Media Bohemia, RADIOHOUSE