Rádia Čas a Čas Rock v novém DAB+ multiplexu

Společnost Progress Digital spustila v pondělí 10. července zkušební vysílání nového PD DAB+ multiplexu, který aktuálně nabízí dvě stanice, Rádio Čas a Rádio Čas Rock.

Radio Cas a Radio Cas Rock vysilaji v DB DAB+ multiplexu

Operátor Progress Digital je, stejně jako Rádio Čas i Rádio Čas Rock, součástí mediální skupiny Pohoda.

Nový PD DAB+ multiplex je ve zkušebním provozu s cílem zejména otestovat nastavení a provoz jednofrekvenční sítě SFN v reálných podmínkách. Součástí sítě jsou aktuálně 2 vysílače s identickou frekvencí, Benešov-Kozmice (176,64 MHz, 1 kW, kanál 5B) a Buchov (176,64 MHz, 1 kW, kanál 5B). Lze předpokládat, že si operátor bude chtít vyzkoušet i provoz doplňkových služeb, jako například slideshow (obrazové informace) nebo Radiotext.

Naposledy v ČR startovala nová digitální rozhlasová síť v listopadu 2021, multiplex COLOR DAB+. V provozu je tak nyní již celkem 6 rádiových multiplexů:

  • COLOR DAB+ (JOE Media s.r.o.)
  • CRa DAB+ (České Radiokomunikace a.s.)
  • CRo DAB+ (Český rozhlas)
  • PD DAB+ (Progress Digital s.r.o.)
  • RTI cz DAB (RTI cz s.r.o.)
  • TELEKO DAB (TELEKO digital, a.s.)

Pouze multiplex Českého rozhlasu ovšem pokrývá signálem většinu republiky (ve 2 variantách, pro Čechy a Moravu). Ostatní pak jsou dostupné jen ve některých lokalitách. Orientační mapy pokrytí jednotlivých multiplexů a seznamy šířených stanic jsou dostupné např. zde.

Zásadním problémem digitálního rozhlasového vysílání u nás v současnosti je síla signálu, která často sice umožňuje příjem DAB+ rádia v otevřeném prostoru, ale už není dostačující pro příjem uvnitř budov.

Situace by se měla zlepšit až v souvislosti se zahájením provozu řádných komerčních DAB+ multiplexů, jejichž aukce připravuje ČTÚ na konec tohoto nebo začátek příštího roku. Aktuální digitální rozhlasové vysílání u nás totiž funguje na bázi dočasných individuálních oprávnění a je proto územně i technologicky omezené.

zdroje: Digital Broadcasting, Rádio Čas