Komerční DAB+ multiplexy mají zelenou

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyhlásil výběrové řízení na licence pro rozhlasové DAB+ multiplexy. Mohou tak vzniknout 2 celoplošné a 27 regionálních digitálních rádiových sítí.

Komerční DAB+ multiplexy mohou vzniknout

Pro digitální rozhlasové vysílání v ČR je klíčové, aby do něj vstoupily komerční rozhlasové stanice. To zatím nebylo možné, protože možnosti DAB+ vysílání kromě Českého rozhlasu byly velmi omezené. Zlom nastal právě teď vyhlášením výběrového řízení na provozování DAB+ sítí. Na frekvencích v pásmu 174 až 230 MHz bude možné provozovat až 2 celoplošné a 27 regionálních rozhlasových sítí. Obvykle multiplex může obsahovat 12-16 programů, což znamená, že by mohlo digitálně vysílat až 24-32 celoplošných a bezpočet regionálních rádií.

„Kmitočtové pásmo pro FM vysílání je téměř plné, tato nová platforma umožní novým programovým hráčům vstoupit na trh. Kmitočtové pásmo pro DAB se podařilo po několikaleté intenzivní práce zkoordinovat v průběhu roku 2022 a je tak možné jej využít. Vedle již úspěšně běžícího digitálního vysílání Českého rozhlasu tak umožníme i rozvoj komerčních sítí DAB,“ uvedl předseda ČTÚ Marek Ebert.

Zájemci o provozování digitálních rádiových vysílačů se mohou přihlásit do 31. srpna, aukce samotná proběhne v říjnu.

Podle kritérií výběrového řízení by celoplošné sítě měly do 18 měsíců pokrýt 50 % obyvatel a dálnic a za dalších 12 měsíců pokrýt 80 % obyvatel a dálnic. Regionální vysílání má pokrýt 40 % obyvatel příslušného regionu do 24 měsíců a za dalších 24 měsíců následně 70 % obyvatel regionu.

Půjde-li vše podle plánu, měly by roky 2024 a 2025 být ve znamení výrazného vzestupu digitálního rozhlasového vysílání v Česku.

zdroj: ČTÚ