Fresh radio se chce stát nástupcem Helaxu

Fresh radio zažádalo o licenci k rozhlasovému vysílání. Stanice chce v Ostravě zaplnit programovou mezeru po úspěšném rádiu Helax 93.7 FM, které od roku 2020 vysílá už jen online.

Fresh radio požádalo o licenci k vysílání

Společnost Tureček Media s.r.o. vlastněná Ondřejem Turečkem požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení licence k provozování (RRTV) Fresh radia. Licenční řízení, jeho byla jediným účastníkem, proběhlo na začátku listopadu a aktuálně se česká na rozhodnutí. Pokud RRTV licenci udělí, bude stanice vysílat na kmitočtu 103,6 FM z vysílače v centru Ostravy (Ostrava Karolina) maximálním výkonem 50 W. Nízký vyzářený výkon pokryje signálem většinu města, v některých směrech i blízké okolí.

„Fresh radio by mělo plynule navázat na zaniklou stanici Helax 93.7 FM, která přes více než 25 let působila v rámci Moravskoslezského kraje,“ uvedl při licenčním řízení Ondřej Tureček a dodal: „Tím vznikla z našeho pohledu programová i hudební mezera, kterou bychom rádi doplnili a to hudebně i informativně i pro posluchačské spektrum, které tuto stanici poslouchalo.“  Fresh chce hudebně směřovat na aktuální popovou a elektronickou hudební scénu a neopomene ani žánry jako hip-hop nebo house. „Plánujeme převzít světové producentské show od producentů a dýdžejů, kteří šíří své pořady v rámci světa, spíše jako večerní a víkendové formáty. Večery od 19 do 21h. od pondělí do neděle budou věnovány různým elektronickým hudebním stylům,“ doplnil Tureček. Stanice také počítá s řadou hlasů, které posluchači mohou pamatovat z vysílání Helaxu, jako Jirka Javorský, Patrik Neuwirth, Michaela Kaczmarková a Michaela Nedomová a další.

Rádio Helax (původní název Hellax byl později zjednodušen na Helax) začalo vysílat v roce 1993. Po opakované změně majitelů nakonec zakotvilo ve stáji Media Bohemia. V listopadu 2020 stanice své vysílání na ostravské frekvenci 93,7 FM ukončila a vysílala už jen na internetu. V éteru Helax nahradilo vysílání nadregionálního rádia Blaník.

Výměnu stanic podle vlastníka vyvolala složitá ekonomická situace, do které se dostala regionální média v důsledku poklesu lokálních reklamních příjmů souvisejících s koronavirovou krizí. Bude zajímavé sledovat, jak si s ekonomikou už jen městského Fresh rádia poradí nový provozovatel v případě, že obdrží licenci. Oproti Helaxu bude ve výrazně složitější situaci. Kvalitním signálem pokryje značně menší území a bude startovat mnohem menším množstvím posluchačů. Helax si koronavirovou krizí naladilo 144 tisíc posluchačů týdně, aktuálně jich stanici on-line poslouchá 17 tisíc (dle průzkumu poslechovosti RADIOPROJEKT).

Drobnou pikantností je, že kmitočet 103,6 FM už v minulosti v Ostravě byl v provozu. Využívala ho při svém startu jiná stanice – Rádio Orion (dnes Hitrádio Orion ze skupiny Media Bohemia). Z technických důvodů na něm bylo vysílání z Ostravy ukončeno a stanice přešla na novou frekvenci 96,4 FM.

zdroj: Fresh radio, RRTV, RADIOPROJEKT