Český rozhlas začal využívat RadioDNS

Stanice Českého rozhlasu využívají systém hybridního rádia – RadioDNS, který umožňuje v autech propojení rádia s internetem.

ČRo Český rozhlas nově využívá Radio DNS, hybridní rádio

Technologie Radio DNS umí při výpadku FM nebo DAB+ signálu automaticky přepojit příjem na příslušný audio stream rozhlasové stanice. To znamená, že když automobil vyjede z oblasti dosahu vysílače, posádka o poslech zvoleného rádia nepřijde, protože přijímač začne využívat online data.

“Systém RadioDNS umožňuje Českému rozhlasu optimálně propojit všechny tři naše klíčové distribuční platformy, tedy FM, DAB a internet. Jedná se o moderní řešení takzvaného hybridního rádia, a i když se zatím nejedná o standartní výbavu, počet takto vybavených vozů neustále roste.”, řekl Karel Zýka, ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu.

RadioDNS je soukromá nezisková organizace, do jejíhož stejnojmenného projektu se může zapojit jakákoliv rozhlasová stanice na světě. Po registraci na RadioDNS serveru je možné vytvořit internetovou konektivitu, která umožňuje vkládání informací a metadat vázaných na rozhlasovou stanici. Pokud automobil se zabudovaným 4G nebo 5G modemem a kompatibilním autorádiem (např. novější vozy značek Audi, BMW, Volkswagen nebo Porsche) opustí oblast pokrytou signálem FM nebo DAB+, automaticky se příjem přepne na internetový stream. Novinka proto potěší řidiče některých nových a nadstandardně vybavených automobilů.

Kromě stanic Českého rozhlasu systém RadioDNS u nás využívají také stanice skupiny Active Radio (Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Dance Radio) a digitální ZUN rádio.

zdroj: Český rozhlas