Cena DAB+ multiplexu překročí 100 miliónů

České Radiokomunikace vysoutěžily čtyři vysílací sítě pro komerční digitální rádia (DAB+ multiplexy). Cena za jejich výstavbu zřejmě výrazně přesáhne 100 miliónů korun.

celoplošný komerční DAB+ multiplex, cena jeho výstavby dosáhne 100 miliónů korun

V nedávno úspěšně ukončené aukci komerčních multiplexů (pořádné ČTÚ) České Radiokomunikace (ČRA), přesněji jejich dceřiná společnost Czech Digital Group (CDG), vysoutěžily celkem 4 sítě:

  • celoplošnou síť B,
  • regionální síť R4 – pro Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj,
  • regionální síť R15 – pro Prahu,
  • regionální síť R23 – pro Plzeňský kraj.

Aukční cena se vyšplhala bezmála na 30 miliónů korun a CDG ji bude muset zaplatit do letošního 16. února.

Následně pak bude moci zahájit výstavbu sítí. Přitom ale je povinna dodržet závazné podmínky pro jejich zprovozňování:

  • Celoplošná sít musí do 18 měsíců pokrýt alespoň 50 % obyvatel a dálnic a za dalších 12 měsíců 80 % obyvatel a dálnic.
  • Regionální síť pak musí do 24 měsíců pokrýt alespoň 40 % obyvatel příslušného regionu a za dalších 24 měsíců 70 % obyvatel regionu.

Celoplošný DAB+ multiplex bude nejspíše kopírovat multiplex Českého rozhlasu (jediný celoplošný multiplex, který je již v provozu). Jeho základ tvoří 18 vysílačů s výkonem od 5 kW (Brno-Hády, Brno-Kojál, České Budějovice, Jáchymov, Jeseník, Jihlava, Jihlava-Javořice, Klatovy, Liberec, Mikulov, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Trutnov, Ústí nad Labem, Votice a Zlín), které aktuálně doplňuje dalších 33 vysílačů s nižším vyzářeným výkonem. Podle Marcela Procházky, ředitele právního a regulatorního útvaru ČRA, si vyžádají náklady na stavbu celoplošného multiplexu částku 100 milionů korun. A další desítky milionů pak budou stát regionální sítě.

Jeden multiplex přitom může šířit přibližně 15 programů (rádií, v závislosti na kvalitě přenášeného signálu). Bude proto zajímavé sledovat, jaký byznys model provozovatel zvolí a jak se mu podaří rádiové sítě obsadit. Protože teprve to ukáže, nakolik je provozování DAB+ multiplexu z ekonomického hlediska zajímavé.

zdroje: ČTÚ, ČRA, CDG