Aukce komerčních DAB+ sítí zahájena

Český telekomunikační úřad zahájil aukci, v níž zúčastněným operátorům plánuje rozdělit celkem dvě celoplošné a až 27 regionálních sítí.

Aukce komerčních multiplexů - DAB+ digitálních rádiových sítí byla spuštěna

Čtrnáctidenní zpoždění začátku aukce oproti původním očekáváním ČTÚ způsobily menší problémy s aukčním softwarem. Přišlo se na ně v průběhu testovací aukce, kdy si účastníci mohli vyzkoušet aukci nanečisto a připravit se na skutečnou soutěž, jejíž pravidla nejsou úplně jednoduchá. Formátem jde o kombinatorickou aukci kde vítězná kombinace nabídek bude mít nejvyšší hodnotu a současně se přidělí maximální množství multiplexů.

Zájem provozovat komerční digitální rozhlasové sítě projevilo celkem 9 uchazečů a všichni splnili podmínky. Jedna ze společností ale oznámila, že své rozhodnutí změnila a aukce se nezúčastní (podrobněji jsme o tom informovali zde). Soutěžit tak budou (podle abecedy): Broadcast Services, Czech Digital Group, Fiera Touch, GG Omikron, Joe Media, PLAY.CZ, RTI cz a Teleko Digital.

Aukce DAB+ kmitočtů pro komerční sítě proběhne ve čtyřech fázích. V první fázi se bude soutěžit o příděly pro celoplošné sítě, ve druhé o příděly zasahující více regionů, ve třetí pro jednotlivé regiony a čtvrtá fáze nabídne všechny zbývající kmitočty z předešlých částí aukce, které nikdo nevysoutěžil.

První a druhý aukční den bude rozdělen na čtyři aukční kola. V dalších dnech proběhne vždy 10 aukčních kol, a to v době mezi devátou hodinou dopolední a půl pátou odpolední.

Během několika dnů až týdnů bychom tedy měli mít jasno, kdo bude budovat a provozovat jednotlivé nové komerční DAB+ multiplexy.

zdroj: ČTÚ