Rádio Impuls mění majitele

Třetí nejposlouchanější celoplošné Rádio Impuls mění po 10 letech majitele. Změnu vlastníka ještě musí odsouhlasit antimonopolní úřady.

Rádio Impuls mění majitele, Rock Zone, Český Impuls, Londa, Kaprain, Agrofert, Babiš

Novým majitelem rádiové společnosti Londa, pod kterou spadají rádia Impuls, Český Impuls a Rock Zone, se stane investiční skupina Kaprain. Ta souběžně s Londou kupuje i celou mediální skupinu Mafra a chemické závody Synthesia. Stoprocentní majetkový podíl v těchto společnostech získá Kaprain po schválení Úřadem na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Babišův Agrofert převzal Londu v listopadu 2013 od německého Eurocastu a zakladatele rádia Ivana Baťky. O pár měsíců dříve koupil Mafru od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Po deseti letech, zřejmě v souvislosti s přijetím novely zákona, který zpřísňuje zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky, mediální skupinu prodává.

Společnost Londa v loňském roce vytvořila obrat 126 mil. Kč a skončila v zisku 58,8 mil. Kč. Mafra pak při tržbách 2,75 mld. Kč skončila ve ztrátě 85 mil. Kč a se ztrátovým hospodařením se potýká už od roku 2020.

Investiční skupina Kaprain podniká zejména ve financích, realitách a průmyslu. Na mediálním trhu ale také není úplným nováčkem. Od roku 2016 až do letoška vlastnila poskytovatele internetového připojení a televizního obsahu Nej.cz, pod kterého spadá i internetová televize Kuki. Díky akvizici získá mediální skupinu Mafra, do které patří deníky MF Dnes, Lidové noviny a Metro, týdeník 5+2, zpravodajský web iDnes.cz, bulvární Expres.cz, časopis Téma i řada magazínů, ženských (Žena a život, Tina, Claudia, Chvilka pro tebe, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar), lifestylových (Esquire), bulvárních (Rytmus života, Pestrý svět, Čas pro hvězdy) a televizních (Týdeník Televize, TV Max, TV Revue, TV Plus 14). Součástí je také hudební televize Óčko (programy Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Óčko Black), tiskárny Mafraprint a skupina TicketPortal.

Zda si Kaprain mediální společnosti dlouhodobě ponechá, není jasné. Od původního vlastníka měly o jejich nákup zájem i další zájemci, Energetická skupina Sev.en Pavla Tykače, Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada nebo PPF, která už vlastní Novu a případnou koupí Mafry a Londy by posílila na internetu a zároveň vstoupila do tisku a rádia.

zdroje: Agrofert, Mafra