Ježíškova vnoučata již pošesté splní tisíce přání

V pondělí 14. listopadu startují Ježíškova vnoučata. Již šestý ročník charitativního projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu si klade za cíl zprostředkovat plnění vánočních přání osamělým seniorům.

Ježíškova vnoučata plní přání

Ježíškova vnoučata jsou celoroční projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož hlavním vrcholem je předvánoční sbírka. Na webu jeziskovavnoucata.cz mají lidé, přibližně od poloviny listopadu, možnost vybírat si z tisíců přání seniorů, která následně plní. Souběžně se seznamem přání je otevřená také finanční sbírka, díky které je možné hradit nákladná přání ze seznamu, na které jednotlivci nestačí. Ale také následně po zbytek roku aktivity a potřeby seniorů v tisícovce zapojených zařízení Česka. Tak, aby byl jejich život veselejší, snadnější a naplněnější.

Do pomyslné poštovní schránky Ježíškových vnoučat doposud dorazilo šest tisíc přání a jejich počet stále narůstá. Nadační fond Českého rozhlasu i nadále shromažďuje přání od lidí pečujících o seniory v nejrůznějších typech zařízení. Během loňského ročníku napsali Ježíškovi senioři z téměř tisícovky sociálních zařízení v ČR. To by nebylo možné bez empatického přístupu pracovnic a pracovníků domovů, kteří nezištně přání se seniory sepisují a vkládají do databáze Ježíškových vnoučat.

„Součástí dlouhodobé strategie Českého rozhlasu jako média veřejné služby je společenská odpovědnost, kam se řadí mimo jiné projekt Ježíškova vnoučata. Prostřednictvím této dobročinné aktivity každoročně rozdáváme radost seniorům po celém Česku. Pro mnoho z nich je nejcennějším dárkem, obzvlášť po dlouhém období protiepidemických opatření, setkat se s laskavými dárci. Těší mě, že se do úspěšného projektu každoročně zapojuje velké množství Ježíškových vnoučat a přání bývají rozebrána již pár hodin po spuštění projektu,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Ježíškova vnoučata založila Olga Štrejbarová v roce 2016 v Jihlavě, kde pracovala jako redaktorka ČRo. Po návratu z natáčení v domově důchodců se rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti a života. Směr, název a cíl projektu věděla okamžitě. V roce 2017 spojila Olga síly s Českým rozhlasem, ve snaze dostat myšlenku mezi více zařízení pro seniory, i mezi více dárců. Od té doby se díky dárcům (Ježíškovým vnoučatům) každoročně v předvánočním období splní kolem 16 tisíc hmotných a zážitkových přání seniorů. Ježíškova vnoučata spadají od roku 2020 pod křídla Nadačního fondu Českého rozhlasu. Díky tomu je možné pořádat každoročně veřejnou finanční sbírku, která umožňuje uhradit nákladnější položky na seznamu, ale také plnit přání a potřeby seniorů v Česku celoročně, nejen o Vánocích.

Projekt Ježíškova vnoučata provází rozhlasová kampaň na všech stanicích Českého rozhlasu a komunikace na Facebooku a Instagramu s oficiálním hashtagem #jeziskovavnoucata.

zdroj: Český rozhlas