Hackeři ukradli data uživatelů aplikace mujRozhlas

Na konci roku unikly z Českého rozhlasu data všech přibližně 150 tisíc uživatelů audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas.

Hackeři připravili mujRozhlas o data uživatelů tohoto portálu a aplikace Českého rozhlasu

O hackerském útoku a odcizení uživatelských dat portálu a aplikace mujRozhlas se Český rozhlas dozvěděl 20. prosince. Během krátké doby ověřil rozsah a charakteristiku uniklých dat. Potvrdil, že unikly zejména:

  • e-mailové adresy a jména uživatelů,
  • uživatelská hesla v nečitelné podobě,
  • seznam odebíraných a oblíbených pořadů.

„Hned v den zjištění úniku jsme provedli okamžitá bezpečnostní opatření pro zamezení dalších kybernetických útoků. Zároveň jsme také posílili zabezpečení naší síťové a serverové infrastruktury,“ uvedl ČRo ve sdělení pro uživatele. Na analýze a vyšetřování útoku Český rozhlas spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

ČRo současně potvrdil, že neunikla žádná data z uživatelských účtů na webu Rozhlasový poplatek. Tyto účty jsou od účtů mujRozhlas striktně odděleny.

Z bezpečnostních důvodů ale zároveň doporučuje uživatelům aplikace mujRozhlas, aby si změnili přihlašovací heslo. A v případě, že stejné nebo podobné heslo používají k přihlašování ještě někde jinde, aby si ho změnili i tam.

Aplikace mujRozhlas umožňuje poslouchat živé vysílání všech stanic Českého rozhlasu, přehrávat pořady, rozhlasové podcasty nebo některé nahrávky z rozhlasového archivu.

zdroj: Český rozhlas